Malowidło ścienne, fragment, 
kościół pw. Św. Trójcy w Zielinie-Kujawach (woj.opolskie), 
fot. Marek Sikorski
Malowidło ścienne, fragment, kościół pw. Św. Trójcy w Zielinie-Kujawach (woj.opolskie), fot. Marek Sikorski
Marek Sikorski. Marek Sikorski.
452
BLOG

Osobliwe malowidła w Kujawach (woj. opolskie)

Marek Sikorski. Marek Sikorski. Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 9

 

W kościele pw. Trójcy Św. w Kujawach (woj. opolskie) znajdują się późnorenesansowe malowidła ścienne. Powstały one w kręgu protestanckiej sztuki, kościół ten przez pewien czas należał do wyznania luterańskiego.
Malowidła te pochodzą z 1595 roku. Przedstawiają one dwie z sobą powiązane grupy tematów dotyczące Zbawienia i wyznania wiary. Pierwszym jest Arma Christi - wizerunki narzędzi Męki Pańskiej jako znaku i symbolu Zbawienia, bowiem według nauki Marcina Lutra ofiara Jezusa na Krzyżu jest obok wiary źródłem Zbawienia. W celu  podkreślenia teologicznego znaczenia wiary umieszczono w dalszej części kościoła freski z napisami łacińskimi przedstawiającymi tekst Apostolskiego symbolu wiary (Symbolum Apostolorum). Autor tych malowideł jest nieznany. Malowidła te są typowym przykładem, jednym z wielu, śląskiej sztuki protestanckiej u podstaw, której leżało wyznanie wiary w Jezusa Chrystusa jako jedynego źródła zbawienia.
W tym też kościele znajduje się też inne dzieło sztuki protestanckiej. Jest nim ambona pochodząca z 1620 roku. Przedstawia ona różne sceny z Nowego Testamentu związane z życiem i działalnością Jezusa Chrystusa. Te przedstawienia są ściśle związane z Biblią i ich celem jest podkreślenie znaczenia Słowa Bożego, które obok Łaski i wiary jest według Marcina Lutra źródłem Zbawienia.
 
dr Marek Sikorski
 
Opracowano na podstawie:
 
Marek Sikorski, Ziemia krapkowicka w kręgu zabytków i historii, Wydawnictwo Sativa Studio 2011, s. 51-53.
Marek Sikorski, Krappitz und Umgebung, Wydawnictwo Sativa Studio 2013, s. 13.
 
Na temat autora zob.:
 



 

 



 

 



 

Zobacz galerię zdjęć:

Marek Sikorski, Ziemia krapkowicka w kręgu zabytków i historii, Wydawnictwo Sativa Studio 2011
Marek Sikorski, Ziemia krapkowicka w kręgu zabytków i historii, Wydawnictwo Sativa Studio 2011 Marek Sikorski jest autorem książek Wybrane przykłady książek Marka Sikorskiego Marek Sikorski jest autorem książek o smokach

Tu publikuję artykuły "pro publico bono". Link mojego kanału na YouTube: Marek Sikorski  Link mojej strony internetowej:: Marek Sikorski i jego książki

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura