"Smok wawelski w kręgu mitu i historii" - książka Marka Sikorskiego
"Smok wawelski w kręgu mitu i historii" - książka Marka Sikorskiego
Marek Sikorski. Marek Sikorski.
647
BLOG

ZAGINIONA ARKADIA. Ciekawy zabytek koło Otmuchowa

Marek Sikorski. Marek Sikorski. Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 1

Zaginiona Arkadia

Arkadia jest historyczną krainą w Grecji i z powodu położenia, tradycji pasterskiej oraz pięknych krajobrazów uchodziła w wyobraźni poetów za krainę wiecznej szczęśliwości. Owe wyobrażenie stało się częścią jednego z najpopularniejszych motywów sztuki nowożytnej, głoszącego ideał szczęścia oparty o życie zgodne z rytmem przyrody. Obok architektury, malarstwa i rzeźby motyw arkadyjski pojawił się w sztuce ogrodowej jako wyraz dążenia człowieka do harmonii z przyrodą i kontemplacji.

W  epoce nowożytnej istniała moda na zakładanie ogrodów przy rezydencjach, Swój kształt i zawartość wzorowały one na popularnych traktatach sztuki zakładania ogrodów, a takim znanym dziełem na Śląsku była „Architektura civilitalis” Futerbacha wydana w XVII wieku. W tym nurcie powstało wiele śląskich założeń ogrodowych zwanych Arkadiami (w języku polskim używano nazwy „Zwierzyniec”, np. takim  ogrodem były kiedyś Łazienki Stanisława Herkaliusza Lubomirskiego, zanim przekształcił je w rezydencje król Stanisław August Poniatowski). Niektóre z nich przetrwały  burzliwe dzieje, inne zaś popadły w zapomnienie. Smutny los spotkał arkadyjski ogród w Otmuchowie. Było to spore założenie przestrzenne , ciągnęło się ono od zbocza wzgórza zamkowego aż do miejsca zwanego jeszcze dziś oficjalnie Zwierzyńcem ( odległe ok. 2 km od Otmuchowa). Otmuchowska Arkadia powstała na zlecenie biskupa Franciszka Ludwika von Neuburg.  Autorem projektu był architekt Michał Klein (1660-1725). Pochodził on z północnych Węgier i działał na dworze biskupa Franciszka Ludwika von Neuburg, ale również dla zakonu cystersów, jezuitów i bożogrobców. Głównie był związany z Nysą i tu należał do cechu.

Z polecenia biskupa Franciszka Ludwika von Neuburg wykonał w Otmuchowie Klein trzy dzieła: pałacyk myśliwski w parku, pałac zwany „Dolnym Zamkiem” oraz pawilon myśliwski w Zwierzyńcu.

Pałacyk myśliwski w parku już nie istnieje, a został on wybudowany w latach 1703-1704. Służył on jako część założenia parkowo-ogrodowego przeznaczonego do hodowli danieli, bo takie upodobanie miał biskup Franciszek Ludwik. Pałacyk ten został przebudowany na początku XX wieku a później go zburzono i wraz z tym zlikwidowano pozostałóści po ogrodzie biskupim.

Druga budowlą Kleina jest wspomniany Dolny Zamek” ( w rzeczywistości jest to pałac, ale nazwa ta jest bezpośrednim tłumaczeniem niemieckiego słowa „Niederschloss” , które służy do określania też pewnego rodzaju pałaców). Była to letnia rezydencja biskupa Franciszka Ludwika używana w czasie jego pobytów Otmuchowie. Architektura pałacu nawiązywała do typowych rezydencji barokowych, które nazywano belwederami, czyli pałacami wypoczynkowo-widokowymi w otoczeniu ogrodów. Pałac ten co prawda zachował swój kształt architektoniczny, ale wiele składników dawnego wystroju uległo zniknęło. W 1927 roku przeprowadzono przebudowę mająca na celu dostosowanie budowli dla potrzeb szkoły ( obecnie mieści się tu Urząd Miasta).

Ostatnią częścią założenia biskupiego ogrodu jest pawilon myśliwski w Zwierzyńcu. Ze wszech miar to atrakcja turystyczna. Budowla ta należy do unikatowych parkowych dzieł architektury doby baroku  założonych na planie centralnym – elipsy. Wykorzystanie  planu centralnego było celowym zamierzeniem , typowych dla  sztuki baroku, która wykorzystywała motyw planu centralnego dla symbolizowanie idei doskonałości, a tym przypadku przyrody. Nie wiele wiemy wystroju pawilonu, gdyż czas zatarł  jego oblicze, ale wiadomym pozostaje, że w 1722 roku wykonano tu dekoracje sztukatorską przez włoskich mistrzów Alberta i Antoniego Albuzzich.

Właściwie niewiele zachowało sie z rajskich biskupich ogrodów w Otmuchowie, a jedno jest pewne, że nieśmiertelna Arkadia, wbrew nazwie też przeminęła.

Opracowano na podstawie:

Marek Sikorski, Otmuchów w kręgu zabytków i historii, Wydawnictwo Sativa Studio 2011.

 

Na temat Otmuchowa zob.:

www.otmuchow-zabytki.blog.pl

www.ottmachau-geschichte-kunstwerke.blog.pl

 

Na temat autora zob. stronę internetową:

www.marek-sikorski-autor.blog.pl

www.mareksikorskiksiazki.blogspot.com

Zobacz galerię zdjęć:

Pawilon myśliwski w Zwierzyńcu koło Otmuchowa, fot. Marek Sikorski
Pawilon myśliwski w Zwierzyńcu koło Otmuchowa, fot. Marek Sikorski

Tu publikuję artykuły "pro publico bono". Link mojego kanału na YouTube: Marek Sikorski  Link mojej strony internetowej:: Marek Sikorski i jego książki

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura