Marek Sikorski jest autorem książek o smokach
Marek Sikorski jest autorem książek o smokach
Marek Sikorski. Marek Sikorski.
289
BLOG

Ciekawa historia nagrobka biskupa Wacława w kościele pw. św. Jakuba w Nysie

Marek Sikorski. Marek Sikorski. Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 0

Z dziełami sztuki sakralnej bywało różnie, niekiedy ulegały zniszczeniu z powodu upływu czasu, różnych katastrof lub działań wojennych, nieraz zmieniały swoje miejsca przeznaczenia i to z różnych przyczyn.

Tak można mówić w przypadku wielu obrazów lub rzeźb. Trudno jest to powiedzieć o rzeźbie nagrobnej. Istnieje jednak pewien pomnik nagrobny w kościele pw. św. Jakuba w Nysie, który odbył osobliwą wędrówkę - kilka razy zmienił miejsce. Mowa jest tu o średniowiecznym pomniku nagrobnym biskupa wrocławskiego Wacława. Była to jedna z najbardziej zasłużonych postaci średniowiecznej historii księstwa biskupiego. Wacław, książę legnicki, w 1375 roku uzyskał godność biskupią, a w 1382 roku został biskupem wrocławskim. Pod koniec swojego życia osiadł na stałe w Otmuchowie, w mieście, które szczególnie umiłował. Tutaj ufundował kościół pw. św. Mikołaja, mający rangę kolegiaty. Biskup zmarł w 1419 roku i został pochowany w kościele św. Mikołaja w Otmuchowie. Tam też ufundowano mu, wkrótce po śmierci, pomnik nagrobny.

W Otmuchowie znajdowała się kolegiata, tzw. kościół kanonicki, mający specjalne przywileje i nadania - bardzo ważna instytucja kościelna w średniowieczu. Z powodu zniszczeń dokonanych przez husytów w 1428 roku władze kościelne zdecydowały o przeniesieniu jej do Nysy. Kolegiatę umieszczono w kościele św. Jana Chrzciciela w dzielnicy zwanej Starym Miastem. Stało się to w 1477 roku. Wtedy też władze kościelne nie zapomniały o dobroczyńcy kolegiaty - biskupie Wacławie. Przeniesiono jego szczątki i pomnik nagrobny. W roku 1491 ufundowano dla znajdującego się w nyskim kościele św. Jana Chrzciciela nagrobka biskupa Wacława płytę marmurową z jego wizerunkiem. W 1576 roku kapituła kolegiaty ponownie zajęła się nagrobkiem i ufundowała tumbę wysoką na dwa łokcie, którą pokryto stiukiem i opatrzono wizerunkami patronów kolegiaty oraz herbami zmarłego. Z obawy przed najazdem tureckim, jaki groził Europie w XVII wieku, rozebrano tenże nyski kościół kolegiacki, aby wybudować umocnienia obronne. W roku 1663 przeniesiono nagrobek do nyskiego kościoła św. Mikołaja, a stamtąd w 1682 roku do kościoła pw. św. Jakuba. Dopiero w 1894 roku wmurowano ostatecznie płytę pomnika nagrobnego w ścianę południową świątyni.

Te różne zmiany i przeprowadzki pomnika nagrobnego biskupa Wacława spowodowały, że pomnik ten nie dotrwał do naszych czasów w pierwotnej postaci. Zachowała się jedynie płyta marmurowa przedstawiająca zmarłego biskupa w stroju pontyfikalnym z mitrą i pastorałem. Ale ona pochodzi z czasów, kiedy to nagrobek znajdował się z nyskim kościele św. Jana Chrzciciela. Jedynie kilka elementów tego pomnika nagrobnego z pierwotnego jego stanu, czyli z czasów fundacji w Otmuchowie, zachowało się do naszych czasów. Do nich należą znajdujące się na marmurowej płycie, wykonane z brązu figury świętych Piotra i Pawła, wizerunki psów - symbole wierności, wizerunki orłów - symbole cnót oraz dziewięcioramienna gwiazda – prawdopodobnie chodzi tu o gwiazdę Dawida, a także inskrypcja łacińska.

Te wykonane z brązu części pierwotnego nagrobka sugerują, że całość musiała być wykonana z brązu. Mielibyśmy zatem do czynienia z unikatowym nagrobkiem wykonanym w całości z tego materiału.

Pomnik nagrobny biskupa Wacława otaczano szczególną opieką. Przez stulecia bowiem wspominano jego zasługi. Biskup Wacław ufundował otmuchowską kolegiatę, jak wiemy - ważną średniowieczną instytucję. Jej przeznaczył cały swój majątek. Biskup przyczynił się też do budowy gotyckiej świątyni św. Jakuba w Nysie. Oprócz tego zasłynął z wielu cnót. W 1417 roku zrezygnował z biskupstwa oraz wszystkich godności i tytułów, aby resztę życia spędzić w ciszy zamku otmuchowskiego.

napisał Marek Sikorski

opracowano na podstawie książki:

Marek Sikorski, Nysa. Zabytki i historia,Nysa 2011, s. 37-38.

Więcej na temat autora zob. na stronie internetowej:

www.smokobojcy-smoki.blog.pl

Na temat książki o Nysie zob. stronę internetową:

www.nysa-marek-sikorski.blog.pl

 

 

Zobacz galerię zdjęć:

Pomnik nagrobny biskupa wrocławskiego Wacława, kościół pod wez. św. Jakuba w Nysie, fot. Marek Sikorski
Pomnik nagrobny biskupa wrocławskiego Wacława, kościół pod wez. św. Jakuba w Nysie, fot. Marek Sikorski "Nysa. Zabytki i historia" - książka Marka Sikorskiego

Tu publikuję artykuły "pro publico bono". Link mojego kanału na YouTube: Marek Sikorski  Link mojej strony internetowej:: Marek Sikorski i jego książki

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura